Završen prvi krug internship programa “Istraži-ukaži”

Prepoznajući značaj medijske pismenosti za ostvarivanje aktivnije uloge svakog pojedinca u kontekstu društvene zajednice kojoj pripada, DFC je u saradnji sa Fakultetom političkih nauka, Univerziteta  Crne Gore organizovao dvonedjeljnu praksu za studente.

Sarađivali smo sa mladim, perspektivnim studentima, koji su unaprijedili svoja znanja iz oblasti pretrage putem otvorenih izvora, medija u 21. vijeku, medijske pismenosti, društvenih mreža i naučili kako se mogu izboriti sa sve većim problemom dezinformacija i lažnih vijesti.

Obuku u Atlantskom savjetu smatram izuzetno primjenjljivom, posebno u modernom dobu kada smo svi žrtve dezinformacija i lažnih vijesti u medijima. Smatram da mi je ova obuka zaista mnogo pomogla da prepoznam te lažne vijesti, kao i da koristim brojne metode istraživanja koje će mi pomoći da lakše dođem do novih znanja. Ovu obuku smatram izuzetno korisnom i jednim zaista vrijednim i lijepim iskustvom“ poručila je polaznica prakse, studentkinja treće godine Međunarodnih odnosa, Milica Bojović.

Lijepo iskustvo sa dvonedjeljne obuke nosi i njena koleginica Tijana Popović, čije impresije prenosimo u nastavku: „U današnjem svijetu gdje vrve velike dezinformacije i lažne vijesti, često nijesmo upoznati sa metodama koje nam mogu pomoći da mi sami raskrinkamo te dezinformacije. Smatram da je ova obuka korisna ne samo meni, već apsolutno svakoj osobi koja ima pristup internetu i medijima. Iskustvo koje sam stekla na obuci je ne samo korisno, već u ovakvom vremenu i neophodno.“

Hvala i bravo prvoj grupi na odličnoj energiji, radoznalosti i otvorenosti ka novim saznanjima! Radujemo se nastavku saradnje sa Fakultetom političkih nauka, kao i druženju sa novim grupama sjajnih mladih ljudi na našem Internšipu „Istraži-ukaži!“

Digitalni forenzički centar je tokom četvorogodišnjeg djelovanja postao relevantan činilac u borbi protiv dezinformacija i lažnih vijesti istražujući najznačajnije društveno-političke teme na unutrašnjem planu, kao i aktuelne političke događaje u regionu i svijetu. Aktivnim praćenjem i analiziranjem brojnih objava, DFC je ukazivao na štetne narative u medijima i na društvenim mrežama.

Značaj medijske pismenosti se ogleda i u uticaju medija na glavne demokratske procese. Za demokratsko učešće građana potrebne su vještine kritičkog mišljenja i samoizražavanja. Medijska pismenost treba da omogući, prvenstveno mladim ljudima, shvatanje političkog diskursa i aktivno učestvovanje u njemu. Time će i kao medijski pismeni, dobro obaviješteni građani, biti u mogućnosti da donose samostalne odluke o demokratskim procesima.